STYL DOWOLNY
Zwany potocznie kraulem lub kraulem na piersiach. Konkurencja pływacka, która dopuszcza przemieszczanie w wodzie wybranym przez siebie sposobem. Kraul na piersiach-to obecnie najszybszy sportowy sposób lokomocji w wodzie, w której pływak leży na piersiach i naprzemianstronnie pracuje kończynami dolnymi i górnymi. Styl dowolny oznacza, że dopuszczalne są inne sposoby pokonywania wyznaczonego dystansu, z wyjątkiem sposobu przewidzianego dla konkurencji stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej. W opisywanym stylu, zawodnik po przepłynięciu każdej długości toru pływalni i przy zakończeniu wyścigu musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Pływak podczas wyścigu musi łamać powierzchnie wody za wyjątkiem startu i nawrotu gdzie po ich wykonaniu dystans do 15 metrów może pokonać pod powierzchnią wody.
STYL GRZBIETOWY
Podczas startu zawodnicy ustawiają się frontalnie do krawędzi startowej pływalni, trzymając oburącz uchwyty startowe. Zabronione jest umieszczanie stóp na rynnach przelewowych lub stanie na nich. Po sygnalne startu i po wykonanym nawrocie, pływak odbija się i płynie cały czas na plecach, z wyjątkiem, gdy wykonuje nawrót. Dopuszczalny jest obrót pływaka wzdłuż jego podłużnej osi ciała, ale nie włączając 90 stopni od poziomu. Położenie głowy nie ma znaczenia. Pływak podczas wyścigu musi łamać powierzchnie wody za wyjątkiem startu i nawrotu gdzie po ich wykonaniu dystans do 15 metrów może pokonać pod powierzchnią wody. W trakcie nawrotu, gdy ciało zawodnika zmieniło pozycje z położenia na plecach, pływak nie może wykonać ruchu nogą albo ręką, nie mającego związku z trwająca akcją nawrotu. Pływak musi powrócić do płynięcia na grzbiecie przy opuszczeniu ściany. W trakcie wykonania nawrotu, pływak musi dotknąć ściany jakąkolwiek częścią ciała. Finiszując pływak musi być na swoim torze w pozycji w plecach i musi dotknąć ściany.
STYL KLASYCZNY
Pozycja ciała pływaka na piersiach. Ruchy kończyn górnych i dolnych wykonywane są symetrycznie względem długiej osi ciała, a wydech wykonuje się do wody. Cykl ruchowy w żabce rozpoczyna szybowanie. Od wykonania początkowego ruchu ramion po starcie i za każdym razem po nawrocie ciało powinno znajdować się w pozycji na piersiach. Nie występuje w tym stylu ruch naprzemienny, ruch ramion i nóg odbywa się równocześnie i w tej samej poziomej płaszczyźnie. Dłonie powinny być wypchnięte razem do przodu od piersi, na, pod lub nad powierzchnią wody. Łokcie muszą być schowane pod powierzchnią wodą, z wyjątkiem ostatniego finiszującego ruchu. Dłonie muszą być przenoszone do tyłu, na lub pod powierzchnią wody. Dłonie nie mogą być przeniesione do tyłu poza linię bioder, z wyjątkiem pierwszego ruchu po starcie i po wykonanych nawrotach. Po nawrocie i przy zakończeniu wyścigu dotknięcie ściany powinno nastąpić oburącz w tym samym czasie, na poziomie wody, poniżej albo powyżej lustra wody. W czasie każdej jednej sekwencji ruchu ramion i nóg część głowy pływaka musi „łamać” lustro wody. Wyjątkiem cyklu po starcie i po każdym nawrocie, kiedy pływak może wykonać jeden pełny ruch ramion do tyłu w kierunku nóg i jedno kopnięcie nogami, będąc całym ciałem pod wodą. Głowa musi „załamać” powierzchnie wody, zanim dłonie wykonają kolejny ruch do wewnątrz w najszerszej części drugiego pociągnięcia.
STYL MOTYLKOWY
Sposób pływania, w którym pływak leży na piersiach i wykonuje równocześnie ruchy nogami i ramionami. Styl nazywany również delfinem za sprawą specyficznej sekwencji ruchu nóg. Od początku pierwszego ruchu ramion po wykonanym starcie i po każdym nawrocie, ciało pozostaje na piersiach, a barki powinny być w linii równoległej do lustra wody. Ruchy kończyn dolnych na boku po wodą są akceptowane. Obrót na plecy jest zabroniony przez cały wyścig. Ramiona winne być przenoszone w tym samym czasie, nad powierzchnią wody do przodu, a następnie równocześnie do tyłu. Dozwolone są jednoczesne ruchy nóg i stóp w płaszczyźnie pionowej w górę i w dół. Nogi lub stopy nie muszą być na tym samym pułapie, lecz nie akceptowalne są ruchy naprzemienne. Po nawrocie i przy zakończeniu wyścigu dotknięcie ściany powinno nastąpić oburącz w tym samym czasie, na poziomie wody, poniżej albo powyżej lustra wody. Po starcie i po nawrotach, pływak może wykonać pod wodą jeden lub więcej ruchów nóg i jeden ruch ramion w celu wypłynięcia na powierzchnię. Pływak w wyścigu nie łamie przepisów, jeżeli na dystansie nie przekraczającym 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie znajduje się całym ciałem pod wodą, przed pokonaniem tego dystansu głowa musi „załamać” powierzchnie wody. Pływak musi pozostawać wynurzony do następnego nawrotu lub finiszu.
STYL ZMIENNY
konkurencja pływacka na dystansie 200m lub 400m, w której odpowiednio co 50m lub 100m występuje zmiana stylu. W indywidualnych zawodach stylu zmiennego pływak płynie czterema stylami w kolejności: motylkowym, grzbietowym, klasycznym oraz dowolnym. W sztafecie stylu zmiennego pływacy płyną czterema stylami w kolejności: grzbietowym, klasycznym, motylkowym i dowolnym. Zakończenie pływania w każdym ze stylów musi odbyć się wedle przepisów obowiązujących w danym stylu.